Polskie wykształcenie w Kanadzie

Dobra wiadomość jest taka, że Twój pracodawca, o ile nie będziesz chciał pracować w zawodzie regulowanym (np. lekarz, prawnik, inżynier na budowie – przykład zawodów regulowanych w Ontario) powinien uznać Twoje wykształcenie z Polski. Generalnie dla niego często liczy się co umiesz, a nie to jakim dyplomem się możesz pochwalić, ale … Jeśli myślisz o kontynuacji nauki w Kanadzie albo chcesz skorzystać z opcji Express Entry – do imigracji do Kanady – będziesz potrzebował ewaluować swoje wykształcenie na standardy kanadyjskie.

Z grubsza polega to na sprawdzeniu jakiemu wykształceniu w Kanadzie odpowiada Twoje wykształcenie z kraju. Z tego co wiemy zajmuje się tym w Kanadzie przynajmniej kilka instytucji uznanych przez CIC:

Taka ewaluacja ważna jest przez 5 lat 🙂 – tak dla nas też to jest dziwne, że nie dożywotnio, zakładamy przecież, że nie da się zabrać komuś nagle tytułu magistra, ale takie przepisy.

Osobiście korzystaliśmy z WES i w naszym przypadku było okej. Cała procedura polegała na przesłaniu do naszych uczelni z Polski formularza, który dostaje się po zalogowaniu i opłaceniu ewaluacji on-line, z prośbą o potwierdzenie naszego dyplomu. Dziekanat – w zasadzie prodziekan ds. studenckich w naszym przypadku, wypełniał formularz – podpisywał się na nim i dołączał xero naszych dyplomów i suplementów po polsku (bez żadnego tłumaczenia na j. angielski) oraz wysyłał w kopercie bezpośrednio do WES. Mieliśmy w planie wysłać takie same dokumenty + tłumaczenie stąd z Kanady, bo tak rozumieliśmy przepisy na stronie WES, ale ku naszemu zaskoczeniu – sam fakt otrzymania naszych polskich dokumentów od uczelni, został już uznany za wystarczający. (Można zatem oszczędzić na tłumaczeniu suplementu i dyplomu:P ) I po niecałych 4 tygodniach od wysyłki z Polski dokumentów, uzyskaliśmy raporty z WES. Nie powiem, trochę zachodu było, żeby otrzymać te dokumenty z polskiej uczelni, chociaż i tak po przeczytaniu różnych historii w Internecie myśleliśmy, że będzie gorzej … Na szczęście dzięki naszym rodzinom w PL i życzliwości władz uczelni, cała akcja zakończyła się sukcesem. Można? Można.

Po co nam WES? Otóż, na wypadek, gdybyśmy chcieli korzystać z Express Entry w najbliższej przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *